Glenfiddich Rich Oak 14YO
Visa denna dryck
Glenfiddich Rich Oak 14 år Glenfiddich 14 Rich Oak är ännu ett exempel på innovativt fatarbete från familjen Grant. Rich Oak har först legat minst 14 år på amerikanska bourbonfat för att därefter, som den första whiskyn i världen, genomgått en tvåstegsslutlagring under tre månader. Först på amerikanska nya ekfat och därefter på spanska sherryfat. De färska faten tillför ett lager av vanilj och kryddighet medan sherryfaten ger en djup sötma. Glenfiddich Rich Oak buteljeras i en 20 cl-flaska.
Visste du detta om Glenfiddich
- Glenfiddich betyder dalen med hjortarna på Gaeliska, därav hjorten i logotypen
- Det säljs nästan 10 miljoner flaskor Glenfiddich varje år
- Glenfiddich tillverkas i några av Skottlands minsta pannor, å andra sidan är de många, 30 stycken
- Glenfiddich har ett eget tunnbinderi, egen buteljeringsanläggning, och man använder, ovanligt nog, eget källvatten vid buteljeringen
- I destilleriets 45 lagerhus får det plats nästan 800 000 fat
- 1969 öppnade man Skottlands första besökscenter. I dag har närmare fyra miljoner whiskyturister besökt det femstjärniga centrat.
Glenfiddich 14 Rich Oak är en whisky för den som vill prova något nytt. Den dubbla slutlagringen är förmodligen Glenfiddich ensamma om. En utsökt whisky att erbjuda den som vill prova något med mycket smak och kraft.
Glenfiddich 14 Rich Oak är ett exempel på förfinat fatarbete. Resultatet har blivit en mångfacetterad whisky där många smaker balanseras. Glenfiddich husstil med en intensiv kryddig maltsötma är framträdande.













