Pommard ”Clos des Ursulines” Domaine du Pavillon 2009

Rött vin
Stor doft med aromer av körsbär, svarta vinbär och fikon. Med tiden kommer dessa dofter att utvecklas mot toner av kaffe och läder. Rik, fyllig smak och välstrukturerad med mogna tanniner. Finishen är silkig och sammetslen.
Artikelnummer: 
75691
Volym: 
75 cl
Pris: 
259 Kr
Alkoholhalt: 
13 %
Land: 
Frankrike
Region: 
Bourgogne
Producent: 
Produktblad: 

Pinot Noir druvorna skördas för hand i 25 kilos lådor. De transporteras snabbt  till vineriet för att fräschören i de mycket känsliga druvorna ska bevaras. Macerationen och jäsningen varar 20 till 28 dagar i temperaturreglerade koniska ekfat. Vinet lagras därefter på fransk ek i över ett år varav 20 till 30% på nya fat. Det varierande ursprunget på faten (från Tronçais, Allier och Vosges skogar), samt olika grad av rostning bidrar till att skapa den aromatiska komplexitet som denna speciella terroir har att erbjuda.

Pommard är en av de mest kända byarna i Côte de Beaune och är berömt för sina röda viner. Den rödbruna jorden är rik på kalksten vilket ger några av Bourgognes mest garvsyrarika, robusta viner. Clos
des Ursulines ligger i hjärtat av Pommard. Denna 4 hektar stora muromgärdade vingård har en utmärkt solexponering som ger fullmogna druvor. Vingården ägs till 100% av Familjen Bichot, ett sk monopole.